Cel: Działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii w poszczególnych kinach.
- Zmiana źródeł światła na energooszczędne
W kinach sieci Helios zrezygnowano ze standardowych świetlówkowych i żarnikowych źródeł światła. We wszystkich oprawach oświetleniowych źródłem światła są paski LED.
- Instalacja zegarów zmierzchowych w reklamach zewnętrznych
Wszystkie logotypy zewnętrzne usytuowane na dachach i elewacjach budynków galerii, w których działają kina Helios, posiadają zegar zmierzchowy, uruchamiający się i podświetlający logotyp w momencie zapadania zmierzchu i wyłączający podświetlenie wraz ze świtem.
- Instalacja detektorów ruchu w wewnętrznych oprawach oświetleniowych
Detektory ruchu są montowane w każdym nowo powstającym kinie (począwszy od 2016 r.) w obrębie powierzchni: magazynowych, biurowych, socjalnych i w korytarzach wewnętrznych. Są również sukcesywnie zakładane w kinach powstałych przed 2016 r.
- Poprawa parametrów pracy central wentylacyjno-klimatyzacyjnych poprzez instalację czujników CO2 i czujników temperatury
Czujniki stężenia CO2 i temperatury, instalowane w dwóch punktach na każdej z sal kinowych, przekazują w interwałach (od 2 do 15 min.) informacje o realnych warunkach termicznych panujących w pomieszczeniu. Na tej podstawie dobierane są optymalne parametry pracy urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, zapewniające zarówno komfort na sali, jak i oszczędzanie energii elektrycznej. Na koniec 2021 r. zamontowanych było 28 czujników w 4 kinach (Kielce, Krosno, Przemyśl, Ostrów). Czujniki stały się standardem funkcjonalnym w sieci kin i będą instalowane w każdym nowym obiekcie.
- Montaż analizatorów sieci
W 2021 r. w 20 kinach (z umową bezpośrednią na zakup energii elektrycznej) zostały zamontowane analizatory sieci liczące parametry i profil zużycia energii elektrycznej przez dany obiekt. W sumie urządzenia te są zamontowane w 29 kinach. Analizatory sieci pozwalają (w interwałach nawet 2 min.) sprawdzać zużywaną w danym kinie energię, przeciwdziałać awariom i szybko je usuwać oraz precyzyjnie dobierać moce zamówione.
- Wdrożenie systemu automatycznego wyłączania lamp od projektorów kinowych
W 2021 r. w kinach Helios został wprowadzony system automatycznego wyłączania lampy od projektora kinowego w momencie, gdy na seansie nie ma widzów. Dzięki temu udało się zarówno ograniczyć zużycie energii elektrycznej, jak i wydłużyć żywotność lampy do projektora (średnia żywotność lampy to 1000 h).
- Wdrożenie i zaktualizowanie systemu automatycznego sterowania centralami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi
W 2021 r. zaktualizowano system automatycznego sterowania centralami wentylacyjno-klimatyzacyjnym w korelacji z liczbą sprzedanych na danej sali biletów, co pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej.
Cel: Wdrażanie rozwiązań sprzyjających oszczędnościom w zużyciu wody
- Montaż perlatorów w kranach
Wszystkie baterie umywalkowe w toaletach sieci kin Helios od 2021 r. są wyposażone w perlatory.
- Wymiana wewnętrznych części instalacji wodno-kanalizacyjnych (np. zawory pływakowe w spłuczkach)
Cyklicznie wymieniane są wewnętrzne elementy urządzeń wodno-kanalizacyjnych, m.in. spłuczek, syfonów, itp. Działanie to zapobiega licznym i częstym awariom, przez co oszczędza zużycie wody.
Cel: Wdrożenie rozwiązań służących zasilaniu kin z odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika)
Helios prowadzi szczegółowe ustalenia techniczne związane z możliwością instalacji paneli fotowoltaicznych w pierwszych lokalizacjach. Spowolnienie procesu wynika w głównej mierze z uwarunkowań zewnętrznych, w szczególności związane jest skutkami wybuchu pandemii COVID-19, która spowodowała zarówno zamknięcie kin, jak i ograniczenie dostępności uzyskania dofinansowania zakupu rozwiązań fotowoltaicznych. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem w tym obszarze wydaje się być realizacja projektu w oparciu o współpracę z wybraną firmą fotowoltaiczną w ramach świadczenia usług wzajemnych (barter).
Cel: Zapewnienie całkowitego recyclingu odpadów
Cel ten częściowo został zrealizowany przez eliminację tacek papierowych. Działania zapewniające realizację tego celu w pełni będą prowadzone również w 2022 r.
Cel: Kampanie społeczne na temat środowiska
Pasibus rozpoczął współpracę z firmami Zero Waste i Ekocykl. Działania na rzecz realizacji tego celu będą kontynuowane w 2022 r.
Cel: Korzystanie z usług doradcy środowiskowego
Pasibus rozpoczął współpracę z firmami Zero Waste i Ekocykl. Działania na rzecz realizacji tego celu będą kontynuowane w 2022 r.
Cel: Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powstających w wyniku smażenia i innych procesów produkcyjnych
Ze względu na trudną sytuację na rynku gastronomicznym wywołaną przez trwającą pandemię COVID-19 realizacja tego celu została przeniesiona na 2022 r.
W 2022 r. Pasibus skupi się na kontynowaniu działań, które pozwolą mu skutecznie zrealizować wyznaczone cele, w tym te z 2021 r.